Вече 15 поредни години в училището успешно се развива Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“

През последните 15 години Елисавета Георгиева и Иван Ананиев, преподаватели по Философия и Гражданско образование, обучиха повече от 150 ученици в екипна работа, проектно мислене и умения за писане на философски текстове. Спечелени са общо 17 лауреатски звания , а също и класирания на първите три места на Олимпиадата по Гражданско образование и на Олимпиадата по Философия. Други наши възпитаници също са имали отлично представяне и са печелили „лауреатски точки“. Просто досега регламентът на олимпиадата не предвиждаше лауреатско звание за ученици, които не са зрелостници.
През тази учебна година учениците разработиха 2 проекта. Проектът „С подкрепата на пловдивския обществен посредник“ бе реализиран в активно партньорство с пловдивския омбудсман инж. Борислав Стаматов. Ключовите дума на всичко, което се случва в проекта, са „за първи път“. За първи път ученици гостуваха в приемната на омбудсмана, за първи път се проведе Час по гражданско образование в училище с участието на омбудсмана и неговия помощник - инж. Георги Халачев. Часът продължи 150 минути вместо обичайните 45. Със съдействието на омбудсмана вече имаме пешеходна пътека на критично важно за училището място. Благодарение на инициативата на нашите ученици ще бъде възстановен конкурсът за младежки омбудсман на гр. Пловдив, в който ще участват трима ученици. Клубът на възпитаниците на гимназията, обучавани от Елисавета Георгиева, бе поканен на националната среща на омбудсманите и активно участва в нейната работа. Това ученическо участие е отново „за първи път“ в историята на тези срещи. Предстои създаването на филм, в който учениците ще представят институцията – за какво и как гражданите могат да се обърнат към омбудсмана. Познахте, и това отново се случва „за първи път“.
При своето общуване учениците имаха и съвсем човешки разговори с инж. Стаматов и инж. Халачев - за отговорността да учиш в „елитно училище“ , къде и как да продължиш образованието си… Посланието на тези разговори беше ясно: когато искаш промяна, трябва да си готов да участваш в нейното случване.
Проектът бе представен пред Националната олимпиада по Гражданско образование от Иван Вранчев, 11 а клас. За своето отлично представяне той заслужи званието „Лауреат“. „Много ме дразни, че ни определят генерално като мързеливо поколение, което само слуша чалга и не се интересува от нищо. Има много млади хора като мен с ценности, цели и готовност да ги постигат. С такива ученици сме работили в Клуба ни. Развиваме себе си, израстваме “.
Вторият проект – „Последвай тях, действай сега“ предлага решения за проблема с липсата на „ролеви модели“ за младите хора, които да им бъдат пример и вдъхновение за гражданско поведение. На Национален кръг се допускат 20 проекта. Този проект беше на 21-во място с минималната разлика от 1 точка. Е, случват се и такива неща. Координаторът на проекта – Елия Дечева, 11 г клас прие това като предизвикателство. Още отсега тя обмисля новия проект, който да защити пред Националната комисия на следващата Олимпиада.
В работата по двата проекта участваха ученици от 11 а, 11 в и 11 г класове.
Елисавета Георгиева, преподавателката, която подготвя учениците вече едно десетилетие, сподели: „Удовлетворението ми е голямо. Защото през годините създадохме много смислени и полезни проекти. Нашите ученици ги представиха достойно в конкуренция с най-елитните училища от цяла България. Радвам се на израстването на всеки ученик, което се случва пред очите ми. Смисълът на нашата професия е да вдъхновяваме и да подкрепяме развитието на учениците. Създадохме традиция, която имаме отговорността да продължим. Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ е училище за истински професионалисти в сферата на туризма. Заедно с това в училището има и отлични условия за развитие на проектните и презентационните умения на учениците, което ще им помогне много в тяхната професионална кариера. Важно е също, че едновременно се обучаваме и забавляваме. Такова обучение е не само полезно, а и изключително приятно“.