Проекти 2015-2016 година
През учебната 2015/2016 година професионална гимназия по туризъм „ Проф. д-р Асен Златаров” реализира проект"Ефективно професионално развитие по чужд език” No- 2015-1-BG01-KA101-013756 / Effective Professional Development in Foreign Languages/ по програма Еразъм + , КД1 Образователна мобилност за граждани/ Мобилност на персонал в училищно образование.
Екипът с ръководител инж. Мариана Маджирова и учители по първи чужд език Лора Колева -координатор, Светлана Краевска, Наталия Стоянова по английски език и Младен Боев, Екатерина Кискинова, Ели Гинева по немски език съсредоточи усилията си върху въпроси, отнасящи се до ученето на езика и повиши резултатите от НВО през 2016 година с 0,20 спрямо успеха от предходната 2015 година.
Образователната мобилност в Лисабон, Португалия ни даде възможност да обсъдим и анализираме най-новите, иновативни и полезни стратегии, методи и подходи в сферата на ЕПУ. Беше удоволствие да работим с професионалисти - лектори от Белгия и Обединеното кралство и участници от Исландия, Белгия, Уелс и Англия в творческа и ползотворна атмосфера.
Професионалното развитие обогати опита ни, спомогна да планираме уроците си в сътрудничество, да изследваме, оценяваме и подготвяме образователни материали съвместно, да наблюдаваме работата един на друг, да търсим, изпробваме и преоткриваме образователни стратегии, да анализираме напредъка на учениците и да предприемаме действия на база обратна връзка от колегите си, учениците, родителите.
Заедно създадохме визия и стратегия за промяната и определихме какви стъпки всеки от нас трябва да предприеме, за да превърнем желаното бъдеще в реалност.
Осъществихме разнообразни проектни дейности:
- Проведохме открити уроци, които насърчиха учениците да демонстрират своите знания и умения по чужд език пред своите родители, съученици, учители, приятели;
- Взаимно наблюдавахме уроците си, което ни даде възможност за дискусия на разнообразни дейности и ситуации, които ангажират и предизвикват учениците интелектуално;
- Проведохме бинарни и открити уроци по установен график и с конкретна цел;
- Разработихме уроци заедно, правихме изследвания, оценявахме и подготвяхме интерактивни учебни материали;
- Разпространихме придобитите знания, опит и умения със статии, презентации, дискусии;
- Търсихме и създадохме условия за изяви на учениците – училищни, национални и международни състезания, конкурси, олимпиади и проекти. Осигурихме достъп до добри международни образователни ресурси, специализирани учебни помагала и услуги.
Чрез този постоянен, целенасочен и творчески процес на многостранно взаимодействие имахме възможност да въведем положителни промени в училищните практики.