Среща по проект - "European Future –The fellowship of the fact – united against disinformation"
Среща по проект - European Future –The fellowship of the fact – united against disinformation"- № 2022-2-DE02-KA210-VET-000094880, програма Еразъм+, сектор ПОО. Партньорството е с продължителност две години- 01/04/23-01/04/25.
Втората международна среща се проведе в Пловдив от 25/09/23 до 29/09/23, като в нея участваха и работиха заедно ученици и учители от България, Германия и Унгария. Официалното откриване беше в училището домакин. Катерина Додова приветства участниците, а талантливи ученици ги поздравиха с песни и танци. Чрез тиймбилдинг игри успяхме да създадем четири международни екипи и да разберем нагласите на групите като очаквания, начин на работа и сътрудничество.
Учениците имаха предварителна задача да подготвят представяне за себе си с две истини и една лъжа, а техните екипи да се опитат да открият неистината.
Учителите бяха предварително създали фалшиви истории в Инстаграм група на проекта, с което въведохме основната тема за фалшивите новини. В края на първия семинар учениците споделиха идеите си за идентифициране и справяне с информация с невярно съдържание. Следващият ден беше планиран като обучителна обиколка с екскурзовод. Вангел Илиев ни запозна с богатото архитектурно и културно наследство на Стария град. Разказа интересни факти свързани с него, но преди всичко се погрижи за създаването на позитивно и незабравимо образователно преживяване, за което нашите гости ще говорят дълго след това.
Гостувахме на район "Централен" и бяхме посрещнати от заместник-кметовете Фиданка Кацарева и Гергана Златкова. Те ни поканиха в сградата на кметството, която е паметник на културата. Последната дейност беше посещението на Регионален природонаучния музей - Пловдив.
В сряда учениците работиха в екипи и задълбочиха изследванията си по темата чрез jigsaw техника. Международната група посети Бачковския манастир. Там имахме възможността да опитаме и приготвим различни местни ястия, да играем хоро и да слушаме вълшебната мелодия на родопската каба гайда, изпълнена от Стефан Янев. Последният семинар беше предизвикателство към учениците да планират един ден в Будапеща. Те работиха по групи и бяха наблюдавани от учителите, които им дадоха обратна връзка според инструмента за измерване на компетенциите. Подготовка за предстоящото посещение на редакцията на в.Марица бяха последната част от семинара.
Следобяд се срещнахме с главните редактори на най- голямата печатна медия извън София, които ни разказаха за историята на вестника, отговориха на всички наши въпроси и бяха очаровани от добрата подготовка по темата за фалшивите новини на нашия международен екип. Следващият ден отново бяхме на първа страница на в.Марица.
За да научите за ново място е важно да го усетите, да се потопите в историята и живота на местните. Международната среща беше интересна, вълнуваща, ползотворна и наситена с много проектни дейности и положителни емоции.
За комфорта на гостите има огромен принос професионалният екип на хотел Империал.
В срещата се включиха всички бивши участници от стария проект, което е най- силният аргумент защо програмата Еразъм+ е неповторима. Щастливи сме, че нашето голямо европейско семейство се увеличава.
Раздялата беше трудна и въпреки сълзите знаем, че новите незабравими международни преживявания тепърва предстоят.