Проекти 2019- 2020 година
„Свързано училище - механизъм за изграждане на устойчива и подкрепяща училищна общност” по програма „Еразъм +“ , Ключова дейност 1 – образователна мобилност за граждани. 2019-1-BG01-KA101-061280
Идеята за свързано училище и написването на проекта е на координатора Лора Колева. Тя, за пореден път, дарява своя интелектуален труд безвъзмездно на ПГТ "Проф. д-р Асен Златаров". Проектът е оценен за качество с 89 точки от 100 и бюджетът е 15155 евро.
Екипът е мултидисциплинарен. Членове на изпращащата институция са:
- инж. МАРИАНА МАДЖИРОВА- ръководител
- ЛОРА КОЛЕВА- координатор
- ВАСИЛ ГРОЗДАНОВ- младши учител
- ТАНЯ МИТРЕВА- учител по професионална подготовка
- ДИМИТРИЯ АНГЕЛОВА- учител общообразователна подготовка със специалност различна от АЕ
- НАТАЛИЯ СТОЯНОВА – учител с минимум две специалности, които може да практикува в Гимназията.
- СВЕТЛАНА КРАЕВСКА- учител с минимум две специалности, които може да практикува в Гимназията.
Екипът ще работи съвместно и целенасочено за подобряване на педагогическата практика, която е пряко свързана с усъвършенстването на ученето. Доказано е, че учениците, които се чувстват свързани с училището успяват. За да постигнем училищна свързаност е необходимо училището да се промени първо отвътре. Мултидисциплинарният екип ще направи съвместен анализ и ще посочи какви промени като знания, нагласи, умения, стремежи и поведение са необходими за постигане на целта.
Приемащата институция е vzw Katholiek Onderwijs Vlaanderen, Белгия.
Целенасочено търсихме доставчик на обучение с доказан европейски опит в институционалното развитие и обучението на педагогически специалисти. Търсихме мобилност, която предлага наблюдение на уроци по различни дисциплини на различни образователни равнища и прилагане на съвременни образователни стратегии, възможност за посещение на колеж или университет, които подготвят учители.
Образователната мобилност е подготвена и планирана от приемащата организация като 6 дневен курс на обучение в Талин, Естония. Мултидисциплинарният екип ще участва в европейска мобилност с цел наблюдение на автентични уроци, използването на нови технологии, които все повече влияят на работата в класната стая и оформят образованието, алтернативни методи на преподаване от страна на колегите ни в Естония. Наблюденията ще са в различни училища, по различни дисциплини, на различно образователно равнище. Екипът ще се срещне с експерти от най-престижните университети в страната подготвящи бъдещи учители и специалисти и провеждащи най- мащабните поддържащи обучения за педагогически специалисти. Един от университетите е Тартуския университет (Tartu Ülikool). Това е най-големият и с висок рейтинг в класациите на естонските университети. Вторият университет е Талинският университет, който е водещо висше училище в страната в областта на техниката и технологията, икономиката и държавното управление. Обучението там е на естонски и на английски.
Глобалната цел на нашия проект е да направим училището "свързано", за да поддържаме високо качество на преподаване и учене, съобразено със съвременните обществени изисквания.
Свързано училище означава училище, което свързва всички преки участници, свързва училището с общността и житейския опит на учениците с тяхното професионално знание. Наша цел е да въведем "свързан" подход и да се учим един от друг, от нашите ученици, те от нас, връстниците и родителите си, да се учим от европейски колеги, от целия свят, култури и общности.
Стратегическата цел е да станем част от мрежата училища домакини, с която работи приемащата организация и така да споделяме и обогатяваме практиката си с други EU училища.
За постигане на глобалната цел е необходимо да се повиши:
- капацитетът на учителите и съответно капацитетът на организацията;
- оптимизирането на вътрешно училищната квалификационна дейност;
- професионалното развитие - усъвършенстване на професионалните умения и развитие на професионалните нагласи и ценности;
- научната, педагогическата и методическата подготовка;
- деприватизацията (споделянето) на личната практиката;
- колективният фокус върху ученето на учениците;
- увереността у целия персонал;
- качеството на решаване на проблемите и преодоляване на предизвикателствата;
- мотивацията на учениците и резултатите от обучението им;
- мотивацията за развитие и самоусъвършенстване и отвореност към възможности за усъвършенстване;
- уменията за учене и иновация;
- готовността за постоянно подобрение;
- всекидневната добавена стойност на учителя;
- наборът от социално значими каузи;
- събирането на доказателствени данни;
- възможността за европейско сътрудничество и създаване на нови проекти по програма Еразъм+ ;
- ангажираността в цялото училище и ангажираността на родителите .